środa, 2 marca 2011

Dieta makrobiotyczna

George Ohsawa na podstawie założeń Isizuki, opracował system dietetyczny i nazwał go makrobiotyką (z gr. “duży” i “życie”). Osoby przestrzegające zasad diety mogą zwiększyć witalność oraz odporność na choroby. Dieta makrobiotyczna pozwoli cieszyć się pełnią życia. Założenia diety są silnie związane z filozofią, w której wykorzystywane są zasady chińskiej medycyny. Żywność dzielimy na Yin (odprężająca i chłodząca) i Yang (wzmacniająca i rozgrzewająca), głównym celem diety jest osiągnięcie harmonijnej równowagi.

Do produktów Yin zalicza się: cukier, alkohol, herbatę, kawę, mleko, jogurt, śmietanę oraz większość ziół i przypraw. Do produktów o wysokim stopniu Yang należą: mięso, drób, ryby, skorupiaki, sery twarde, jaja i sól.

Plan żywieniowy składa się z: produktów zbożowych z pełnego ziarna, surowych owoców, warzyw liściastych oraz nasion roślin strączkowych, orzechów, pestek dyni lub słonecznika. Dieta makrobiotyczna jest bogata w błonnik, witaminy i składniki mineralne. Zmniejsza ryzyko otyłości, podwyższenia poziomu cholesterolu, podwyższenia ciśnienia krwi oraz zaparć.




Podstawowym składnikiem diety są niełuskane ziarna zbóż (brązowy ryż, pszenica, jęczmień, żyto, owies i kukurydza), które dają długotrwałe uczucie sytości, a także poprawiają trawienie błonnika. Źródłem białek są przede wszystkim groch, groch włoski, fasola, soczewica i produkty otrzymywane z soi, takie jak tofu (twarogowy skrzep sojowy), a więc wszystkie rośliny strączkowe. W małych ilościach możemy pozwolić sobie na orzechy, słonecznik, ryby (pstrąg, karp, flądra, sola, halibut). Z umiarem używać należy także soli, imbiru, gorczycy, czosnku, octu, soku z cytryny i jabłek. W menu mogą znajdować się także świeże warzywa takie jak: kalafior, sałata, por, seler, marchew, brokuły. Wyeliminować należy ziemniaki, paprykę, pomidory, bakłażany i cukinie. Ważnym elementem menu są warzywa morza, np. wodorosty, które są stosowane w celu podniesienia zapachu i smaku oraz wartości odżywczej wielu smakowitych potraw. Owoce można jeść, ale z umiarem, unikać owoców egzotycznych i soków owocowych. Wybierać przede wszystkim różne surowe owoce sezonowe, obowiązkowo uwzględniać owoce cytrusowe. Codziennie pić niegazowaną wodę mineralną, oraz jeść dużo zup, które również dostarczają płyny naszemu organizmowi. Zupy sporządzane są zazwyczaj z fasoli i soczewicy z udziałem przypraw orientalnych oraz z ciemnego sosu sojowego.

Musimy liczyć się także z tym, że dieta makrobiotyczna ma kilka wad: może prowadzić do anemii, a także nie zapewnia pokrycia zapotrzebowania organizmu na białko, witaminę B12, D oraz żelazo.

Artykuł ze strony http://www.mojadieta.eu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz