piątek, 25 lutego 2011

Co to jest dieta?

Przede wszystkim słowa „dieta” nie należy kojarzyć tylko z odchudzaniem. Bo dieta może być lecznicza (np. niskosodowa w nadciśnieniu tętniczym), wysokoenergetyczna (np. w wychudzeniu), bogato białkowa (np. dla sportowców, rekonwalescentów) czy wzmacniająca (przy niskich stanach odporności). Dieta to także termin charakteryzujący nasz sposób żywienia: jedna osoba ma taką dietę (bo je np. dużo świeżych warzyw i owoców, produktów pełnoziarnistych, wieczorami lekki posiłek), a druga osoba taką (je np. 1 duży posiłek w godzinach popołudniowych, pije słodzone napoje gazowane, opuszcza śniadania). Dieta może być zdrowa lub niezdrowa, monotonna lub urozmaicona. To nasza indywidualna sprawa, jak się odżywiamy, czy traktujemy dietę jako nieważny element życia i konsumujemy co popadnie, byle zabić głód, czy jesteśmy rozsądni i zwracamy uwagę na jakość produktu, pory spożywania posiłków, regularne odstępy itd., mając świadomość wpływu diety – jedzenia i nawyków, na nasz stan zdrowia.

Jak widać termin „dieta” ma różne znaczenia. Literatura przedstawia je następująco:

Dieta zwyczajowa – zwana często po prostu „żywieniem”, to powszechny w danej społeczności sposób zaspokajania potrzeb pokarmowych, z wykorzystaniem fizycznie i ekonomicznie dostępnych produktów i potraw.

Dieta alternatywna – to dieta wyłączająca konkretne produkty i technologie ich przyrządzania (np. wegetariańska)

Dieta lecznicza – żywienie dobrane do określonej choroby, związane z eliminacją określonej grupy produktów lub jednego z nich, jego konsystencją i sposobem przygotowania (np. dieta niskocholesterolowa w chorobach serca)

Co oznacza określenie „dietetyczny”?

Tego też nie powinniśmy łączyć tylko z odchudzaniem. Niestety firmy produkujące żywność narzuciły taki sposób myślenia, chcąc przyciągnąć większą grupę odchudzających się konsumentów. Owszem, „dietetyczny” może oznaczać „niskokaloryczny”, ale także „niskosłodzony lub niesłodzony” (z przeznaczeniem dla cukrzyków), niskocholesterolowy (dla chorych na miażdżycę) czy niskosodowy (dla chorych z nadciśnieniem).

Artykul pochodzi z serwisu http://www.freshlife.com.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz